A fogászati implantáció /beültetés/ világszerte jól bevált eljárás az elveszített fogak pótlására. Alkalmazásával szükségtelenné válik a kivehető pótlás és lehetővé válik rögzített, beragasztott hidak készítése akkor is, ha a páciens egyébként teljesen fogatlan.
A beültetéses fogpótlás alapja és fő alkotó eleme az un. csontintegráción alapuló implantátum. Ez azt jelenti, hogy a szervezet nem egyszerűen befogadja a titán rögzítő részt, hanem az összenő a csonttal.
Milyen esetekben ajánlott az implantációs rendszer alkalmazása?
1. Amikor a betegnek egyetlen foga hiányzik és a fogsora egyébként ép, így az implantátum és a ráhelyezett korona alkalmas a hiányzó fog pótlására.
2. Amikor a páciens kivehető protézist visel. A behelyezett implantátumok segítségével a kivehető fogsor hatásosabban rögzíthető, stabilizálható. Ez különösen teljes alsó fogsornál nagy segítség.
3. Amikor a páciens nem kíván, vagy nem tud kivehető pótlást viselni..
A beültetés folyamata a következő:
Az első lépés a fizikális vizsgálat.
Ezt követi a Computer Tomograph ( CT ) vizsgálat, melyet rendelőnkben azonnal el tudunk készíteni. A friss eredményeket egy speciális program segítségével, számítógépen értékeljük. Elkészítjük a vizsgált személy 3 dimenziós modelljét is. A Ct felvétel előnye, szemben minden más egyéb rtg. vizsgálattal, hogy milliméter pontos képét kapjuk meg a vizsgált területnek, ami a pontos tervezés alapköve.
A fenti vizsgálatok alapján eldönthető, hogy az implantáció biztonsággal sikeresen elvégezhető e.
Elkészítjük az összes lehetséges variáció tervét és költségvetését, ami alapján a páciensünk kiválasztja a számára minden szempontból legmegfelelőbbet.
A beavatkozást végezhetjük lokális érzéstelenítésben és altatásban is.
Az implantátum beültetése nálunk, az esetek nagy részében feltárás nélkül, a fogínyen keresztül végzett fúrással történik, minimális vérzéssel. A megfelelő hossz elérése után, fiziológiás sóoldattal a csatornát átmossuk, majd az implantátumot betekerjük a helyére. Egyes esetekben fúrás nélkül oldjuk meg a beültetést, amikor is lézerrel lyukasztjuk át a fogínyt, majd ultrahangos készülékkel preparáljuk a csontot.
A beültetett implantátumokról lenyomatot veszünk, ami alapján a fogtechnikus 5-10 munkanap alatt elkészíti a végleges pótlást, amit az implantátumokra cementezve rögzítünk.
Az elkészült pótlás fokozottabb szájápolást és először fél, majd évenkénti kontrollt igényel, ami a megfelelő szájhigiénia mellett, a garancia fontos feltétele is.
Az egyfázisú implantátum főbb tulajdonságai
Az egyfázisú implantátumoknál a csontba kerülő testrész és a szájüregbe kerülő fejrész egységet alkot. Az implantátum önvágó csavarmenetekkel rendelkezik. A becsavarás során a csont a rugalmassági tartományán belül kerül kompresszió alá, így nem roncsolódik, szorosan körülfogja az implantátumot, így rés, melybe a kötőszövet belenőhetne, nem marad. A szövetkárosítás nélküli, egyenletes kompressziós hatás az, ami ezt az implantátumot a többi implantátum fajtától megkülönbözteti. Az implantátumok titánötvözetből ( TiAl6V4 ), hideg megmunkálással készülnek, utólagos érdesítéssel megnövelt felületük jó tapadást biztosít a csontszövet számára.
Ilyen implantátum:
- KSI Bauer kompressziós csavarimplantátumok: www.ksi-bauer-schraube.de
- KOS Dr.Ihde Dendal kompressziós csavarimplantátumok: www.implant.com
A kétfázisú implantátumoknál a csontba kerülő testrész és a szájüregbe kerülő fejrész külön darabok, melyeket aztán csavarral rögzítünk egymáshoz. A test és a fej egymásba illeszkedő része 3-6 szögletű, ami a két rész egymáshoz képest történő elfordulását akadályozza meg.
Az implantátumok ötvözetlen titánból, hideg megmunkálással készülnek. Utólagos érdesítéssel megnövelt felületük – történhet például alumínium oxid por szórásával – jó tapadást biztosít a csontszövet számára. A bioinert tulajdonság biztosítéka, az oxidbevonat vastagítása, kémiai utókezeléssel, a passziválással történik.
A kétfázisú implantátum beültetése
Rendelőnkben leggyakrabban feltárás nélkül végezzük a beültetést, amiben a 3 dimenziós CT felvétel van nagy segítségünkre. Lézerrel hatolunk át pontszerűen a fogínyen a csontig, majd vagy hagyományos fúróval, vagy ultrahangos sebészi készülékkel (ez forgó mozgás nélkül fúrja, vágja a csontot s, emiatt teljesen biztonságos a lágyszövetekhez – idegek, erek -) alakítjuk ki a szükséges furatot. Ennek elkészülte után nyomaték kulccsal hajtjuk be az implantátumot a helyére.
A megfelelő gyógyulási idő után ( 4-12 hét ) kerülhet sor a 2. fázisra , az implantátum felszabadítására. Ekkor az implantátum fejét lézerrel a fogínyt körkörösen kimetsszük , így az implantátum fejét szabaddá tesszük . A lézernek köszönhetően a seb nem vérzik és így rögtön lenyomatot vehetünk, majd a gyógyulási csavar helyett ínyformázót helyezünk be 1 hétre. Ezután készíthetjük el a fogpótlást, aminek elkészítési ideje 5-10 munkanap.
2 fázisú implantátumaink:
- ITI Straumann SLA-SLActive-Roxolid Implantátumok: www.straumann.com
- CenterPulse implantátumok: www.zimmerdental.de
- Axiom implantátumok: www.anthogyr.com
- STO,SSO stb. Dr.Ihde implantátumok: www.implant.com
- Implant Direkt implantátumok: www.implantdirekt.com
- DenTi Implantátumok: www.dentisystem.hu